آگوست 7, 2022

چالش های لوله های انعطاف پذیر لوله فلکسیبل

لوله های انعطاف پذیر چند لایه بدون مرز اغلب برای تولید نفت و گاز در میادین برون مرزی استفاده می شوند. در برزیل ، استفاده از لوله انعطاف پذیر حتی شدیدتر است ، زیرا ویژگی های فنی و لجستیک آن مخصوصاً برای آبهای فوق عمیق مطلوب است ، همانطور که در بخش بزرگی از حوضه کمپوس و تقریباً در تمام زمینه های پیش نمکی وجود دارد. به موازات استفاده شدید ، لازم است اطمینان حاصل شود که لوله های انعطاف پذیر با در نظر گرفتن متنوع ترین و شدیدترین شرایط کار ، به درستی طراحی شده اند ، بنابراین از بروز خرابی هایی که به ناچار منجر به بروز حوادث فاجعه بار می شود ، اجتناب ناپذیر است ، که می تواند به طور کلی از لحاظ اقتصادی و محیط زیست به خطر بیفتد. تولید

لایه هایی که این نوع لوله ها را تشکیل می دهند با استفاده از مواد مختلفی طراحی و ساخته می شوند ، زیرا هر یک از آنها عملکرد خاصی را ارائه می دهند. در هنگام ترکیبی ، آنها علاوه بر تحمل فشارهای ناشی از وزن خود ، جریان های دریایی و حرکات سکو ، وسایلی را تشکیل می دهند که قادر به روان کردن روغن و گاز در شرایط بسیار شدید فشار و دما است. لوله های قابل انعطاف دارای چندین مزیت است که کاربرد آنها را توجیه می کند ، از جمله امکان حمل و نقل در قرقره ها ، کاهش زمان و سهولت فنی نصب ، اسکان در بستر دریا و ظرفیت استفاده مجدد از جمله دیگر. متأسفانه ، آنها برخی از معایب را نیز به وجود می آورند که اصلی ترین آنها حساسیت به چندین مکانیسم خرابی است که در بسیاری از موارد منجر به برداشتن زودرس لوله ها و به عبارتی دیگر قبل از پایان عمر سرویس طراحی شده قبلی آنها می شود.

لوله فلکسیبل یا لوله خرطومی

به طور کلی ، خرابی لوله های انعطاف پذیر به دلیل بارهای شدید مانند موج صد ساله ، یا با حرکات تکراری در حاشیه ایمنی ، مانند مورد خرابی خستگی ایجاد می شود. با این حال ، نکته مهم بحث فعلی پیش بینی طول عمر است که در بسیاری از موارد بسیار پایین تر از عمر سرویس تعیین شده در مشخصات طراحی است. دلایل زیادی را می توان برای این کاهش در عمر مفید در نظر گرفت ، با این حال ، دو مورد قطعاً مهم هستند: پارگی لایه آب بندی خارجی و نفوذ گازها از مایعات داخلی. این دو وضعیت وضعیت منطقه ای به نام حلقوی را تغییر می دهد ، یعنی منطقه ای است که لایه های اصلی ساختاری ، معمولاً از مواد فلزی ساخته می شوند. وجود گازها در صورت نفوذ یا آب دریا در صورت عدم موفقیت لایه بیرونی ، لوله فلکسیبل از طریق فرآیندهای تخریب لایه های ساختاری مانند خوردگی و خوردگی-خستگی ، به میزان قابل توجهی بر عمر لوله انعطاف پذیر تأثیر می گذارد. فرایند خوردگی-خستگی از طریق ترکیبی از تغییرات بارگذاری و ویژگی های خشن محیط مواجهه صورت می گیرد. عملکرد آن در لایه های فلزی مانند فشار و لایه های زره ​​ای کششی مشهود است. از طرف دیگر ، لایه های پلیمری ، که به طور عادی برای عملکرد آب بندی و ماده ضد اصطکاک تعیین شده اند ، با فرآیندهای پیری ناشی از قرار گرفتن در معرض محیط کار همراه با بروز فشار داخلی و خارجی و همچنین گرادیان دما تخریب می شوند. می توان با اطمینان بسیار تأیید کرد که فرآیندهای تخریب هر دو لایه پلیمر و لایه های ساختاری فلزی عوامل اصلی مسئول انحرافات بین پیش بینی های زندگی عملیاتی هستند که از طریق روش شناسی طراحی و مشاهدات عملی مشهود در طول عملیات مشهود است.

در سالهای اخیر ، تلاش های بسیاری توسط اپراتورها ، تولید کنندگان و محققان این منطقه انجام شده است تا حالت های احتمالی خرابی را شناسایی کرده و از این طریق اقدامات فنی را که از وقوع حادثه جلوگیری می کند ، تعیین کنند. همانطور که گزارش شد ، این کار بی اهمیت نیست ، همانطور که گزارش شد ، لوله های قابل انعطاف سازه هایی هستند که از چندین ماده و چندین لایه تشکیل شده اند ، هنگامی که در کنار هم یک ساختار پیچیده تشکیل می دهند که مستعد حالت های مختلف خرابی است. علاوه بر این ، زمینه های عملیاتی سیستم های پویا هستند ، تحت تأثیر پدیده های طبیعی لوله فلکسیبل و بنابراین در طولانی مدت غیرقابل پیش بینی مانند دامنه موج ، جریان های دریایی ، ترکیب و دمای مایعات منتقل شده از جمله موارد دیگر هستند. با این حال ، قابل توجه است که تکامل برنامه های تحقیقاتی ترویج شده توسط صنعت را شناسایی کنیم. با تشکر از این برنامه ها ، دانش گسترده ای از طریق مطالعات خاص ، آزمایش های تجربی و شواهد عملیاتی ایجاد شده است که روش های جدید طراحی را پایه گذاری کرده و مشخصات فنی را بهبود بخشیده و در مقابل پدیده قبلاً ناشناخته ، آنها را مؤثرتر و جامع تر می کند. با این حال ، هنوز اطمینان دارد که روشهای فعلی به طور کامل تلفیق شده اند ، زیرا لازم است پیش بینی های طولانی مدت در طول زمان کار را تأیید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.