اکتبر 5, 2022
چراغ عزاداری‌ها در دلفان پرفروغ است

چراغ عزاداری‌ها در دلفان پرفروغ است

[ad_1]

محرم همیشه برای ارادتمندان و عاشقان اهل بیت حال و هوای تازه دارد، آنانی که در هر کوی و برزن مراسم  عزاداری امام حسین (ع) را برگزار می کنند و همصدا  باهم در ماتم مظلومیت سالار شهیدان می نشیند.

امسال محرم در شهرستان دلفان متفاوت اما پرشورتر از سال های گذشته برگزار می شود ، شیوع بیماری کرونا هم نتوانسته ارادتمندان به اهل بیت که از دیرباز با برگزاری  مراسم های سوگواری برای فرزند مظلوم فاطمه عزاداری می کنند را دلسرد کند.

مردم این دیار ارادت ویژه به سالار شهیدان دارند و از گذشته هر خانه حسینه بوده و اکنون نیز برای ذکر روضه و مصیبت مظلومیت حضرت زینب (س)  درب هر خانه و مغازه، پرچم سیاهی به نشان غم مظلومیت حسین برافراشته شده است. 

 برخی هئیت های مذهبی برای افرادی که نمی توانند به هر دلیلی  در مراسم های عزاداری شرکت کنند، برنامه های خود را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بصورت زنده پخش می کنند تا آنان نیز حضور مجازی پیدا کنند و در غم سوگ حسین همصدا شوند.

امسال  نذورات در شهرستان دلفان برای اولین بار در تاریخ  به صورت ماسک ، دستکش ، الکل های بهداشتی  در میان عزاداران توزیع می شود  که  از شیوع کرونا مانع شوند تا بتوانند زنجیره کرونا  را قطع کنند.

گرچه هرسال نذورات  غذای گرم در بسیاری در هیات‌ها و حسینیه‌های شهرستان پخته و توزیع می‌شد و امسال به دلیل نگرانی های شیوع  کرونا، ممنوع اعلام  شده ولی خیران نیک اندیش با توزیع بسته های موادغذایی خشک بین نیازمندان نشان دادند که  بیش از گذشته به فکر  نیازمندان هستند.

شیوه  های بهداشتی در آیین‌های عزاداری دلفان رعایت می‌شود

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دلفان در این باره می‌گوید: در جلسه های توجهی  با هیات مذهبی بر رعایت شیوه نامه بهداشتی و فاصله  گذاری اجتماعی ابلاغی ستاد ملی کرونا بیان شده است.

حجت‌الاسلام علی شاهیوند افزود: دوره های آموزشی برای مداحان به عنوان سفیران سلامت برگزار شده تا در مراسم های عزاداری نکات بهداشتی در مقابله با کرونا را به مردم بگویند.

وی ادامه داد : همه مراسم های عزاداری سالار شهیدان در فضای باز برگزار می شود و اجازه ندادیم که مراسمی در فضای بسته  اجرا شود.

وی با بیان اینکه اگر هیات عزاداری شیوه نامه های بهداشتی و دستورالعمل‌های ستاد کرونا رعایت نکنند از فعالیت های آنان جلوگیری می شود، افزود: همه تشکل‌ها و هیات‌ها  با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی  باید فعالیت کنند تا شاهد کمترین آسیب‌ها باشیم.

برگزاری عزاداری محرم با رعایت شیوه نامه بهداشتی در دلفان 

فرماندار شهرستان دلفان نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی جهت مقابله با شیوع کرونا توسط هیات های مذهبی شهرستان، اظهار داشت: از ابتدای ماه محرم تاکنون، با برگزاری دوره های مختلف آموزشی  مقابله با کرونا  و جلسه های متخلف با هیات مذهبی کلیه دستورالعمل های بهداشتی ابلاغ شده است .

حشمت بهمنی با بیان اینکه از ابتدا محرم  تاکنون مشکل خاصی در شهرستان گزارش نشده  است ، ادامه داد:مراسم های عزاداری دهه اول محرم در فضای باز برگزار می شود که به عزاداران ماسک رایگان توزیع می شود 

بهمنی  با بیان اینکه تمامی محدودیت های لازم در ایام محرم به هیات های عزاداری اطلاع رسانی شده است، گفت:بازرسان فرمانداری ، شبکه بهداشت و نیروی انتظامی از هیات مذهبی نظارت و بازرسی می کنند که در صورت تخلف برخورد جدی می شود .

وی گفت : با  اجرای صحیح طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و خودمراقبتی است که مردم می‌توانند با رعایت این اصول، گام مهمی در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا بردارند.

وی  افزود: در این ایام عزاداران سیدالشهداء امام حسین(ع) و یاران باوفایش با رعایت پروتکل‌های ابلاغی کمک شایانی به سلامتی خود و همشهریان عزیز می‌کنند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.