سپتامبر 27, 2022
کانادا با درخواست توقف استرداد مدیر مالی شرکت هوآوی مخالفت کرد

کانادا با درخواست توقف استرداد مدیر مالی شرکت هوآوی مخالفت کرد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جاستین ترودو در کنفرانس خبری روز پنجشنبه گفت: من به کانادایی های که آن نامه را مطرح کردند احترام می گذارم، اما من با آنها عمیقاً مخالفم.

ترودو افزود: پیشنهاد آنها کوتاه نظرانه است.

وی توضیح داد: ما نمی توانیم اجازه دهیم فشارهای سیاسی یا دستگیری های شهروندان کانادایی (توسط دولت های خارجی) بر عملکرد سیستم دادگستری ما تأثیر بگذارد.

سخنان ترودو در مخالفت با آزادی خانم منگ وانژو در حالی صورت می گیرد که پیش از این ۱۹ قانون گذار و دیپلمات سابق کانادایی در پیشنهادی طرح آزادی مدیر مالی شرکت هوآوی را مطرح کردند تا از این طریق بتوان شهروندان بازداشت شده کانادایی در چین را آزاد کرد.

دادستانی ارشد چین جمعه گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، دو کانادایی به نام‌های «مایکل کوریگ» دیپلمات پیشین و «مایکل اسپاور» تاجر، به اتهام جاسوسی تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

در بیانیه دادستان کل چین آمده است، کوریگ توسط دادستان پکن و اسپاور توسط دادستان شهر داندونگ واقع در استان لیائونینگ در شمال شرقی چین تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

بر اساس دو اطلاعیه جداگانه دادستان کل چین، کوریگ به «جاسوسی از اسرار دولتی و اطلاعاتی» و اسپاور به «جاسوسی از اسرار دولتی و ارسال غیرقانونی آن‌ها به نیروهای خارجی» متهم هستند.

روابط چین و کانادا از دسامبر سال ۲۰۱۸ که اتاوا «منگ وانجو»  مدیر مالی شرکت مخابراتی هوآوی به خاطر «نقض تحریم‌های آمریکا» را بازداشت کرد و در صدد استرداد او به آمریکا است تنش زا شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.