اکتبر 5, 2022
کتابخانه‌های سیار در مناطق روستایی قزوین راه اندازی می‌شود

کتابخانه‌های سیار در مناطق روستایی قزوین راه اندازی می‌شود

[ad_1]

فاطمه محمد بیگی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس استانداردهای موجود به ازای هر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت به یک باب کتابخانه نیاز است در حالیکه د در استان قزوین تنها یک سوم از نیاز استان به کتابخانه تامین شده است.

وی با اشاره به کمبود تعداد کتابخانه‌ها در استان،  اظهار داشت: امروز تقاضای مردم برای تاسیس کتابخانه بسیار زیاد است اما توان احداث ساختمان را نداریم و در شرایط فعلی تنها راهکار، راه اندازی کتابخانه‌های سیار است.

محمد بیگی با اشاره به شناسایی ۲۲ روستا با جمعیت ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در سطح استان، ادامه داد: در شرایط فعلی کتابخانه سیار می‌تواند بسیاری از مشکلات و نیازهای فرهنگی منطقه را رفع کند.

این مسوول، عمده مشکل در راه اندازی کتابخانه‌های سیار را تامین خودرو و نیروی انسانی ماهر عنوان کرد و افزود:  ما این آمادگی را داریم که تجهیز منابع و نیروی انسانی را انجام دهیم ولی تامین خودروی آن در توان ما نیست و باید با کمک دستگاه‌های اجرایی استان این مهم را محقق کرد.

محمدبیگی تصریح کرد: هم اکنون با همراهی سپاه، یک خودرو در اختیار کتابخانه‌های عمومی استان قرار گرفته که در منطقه الموت فعال شده است و این کتابخانه سیار به بیش از ۱۰ روستا خدمات ارائه می‌دهد.  

وی گفت: کتاب‌رسانی به مناطق محروم و حتی نواحی منفصل شهری که در نزدیکی قزوین قرار دارند با طرح کتابخانه سیار امکان‌پذیر است به شرطی که خودروی مناسب در اختیار داشته باشیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین با اشاره به تکمیل و تجهیز کتابخانه‌های در دست اقدام در سطح استان، تصریح کرد: هم اکنون در شهرهای نرجه، سگزآباد، بویین زهرا، بیدستان، شریفیه و قشلاق کتابخانه‌های با پیشرفت فیزیکی ۱۰ تا ۶۰ درصد در دست احداث است که در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهند رسید.

استان قزوین دارای ۶۱ باب کتابخانه است که از این میان ۳۷ باب تحت نظارت نهاد کتابهانه‌ها و ۲۴ باب نیز به صورت مشارکتی اداره می‌شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.