نوامبر 27, 2022
کوچ استاد؛ یادواره چهلمین روز پرواز مرغ سحر

کوچ استاد؛ یادواره چهلمین روز پرواز مرغ سحر

[ad_1]

نماهنگ کوچ استاد با صدای محمدفرزین ذوالقدر و آهنگسازی و تنظیم بهنام جاوید به مناسبت چهلمین روز درگذشت محمدرضا شجریان استاد آواز ایران منتشر خواهد شد. این اثر بر روی غزلی از  مولانا ساخته شده هم اکنون، مراحل نهایی میکس و مستر خود را طی می‌کند.

ذوالقدر معتقد است: محمدرضا شجریان قطعا درطول ۱۰۰۰ سال گذشته از بهترین خوانندگان موسیقی ایران بوده و با مرگ ایشان صدا و نام او درتاریخ این سرزمین ماندگار است.

وی با اشاره به اینکه هر اثری نمی تواند در شان و مقام هنری و فرهنگی این هنرمند فقید باشد، عنوان کرد: این اثر در سبک سنتی و آواز دشتی و بر روی یکی از غزلیات مولانا یعنی ای عاشقان هنگام کوچ است از جهان ساخته شده است.

وی افزود؛ برای اجرای این اثر تمرین فشرده و مناسبی با توجه به زمان اندک پیش رو صرف شده تا هرچه بهتر و زیباتر تولید شود. 

این هنرمند که امیدوار است اثرش مورد توجه مخاطبان قرارگیرد در خاتمه گفت: در تولید این نماهنگ آن نگاه معنا گرایانه زندگی شجریان و همچنین بینش جامعه شناختی استاد مد نظر ما بود پس اثر انتخاب شده با روایت عرفانی مرگ ایشان و زندگی جاوید او در عالم معنا تنها می توانست با شعر زیبای مولانا معنا پیداکند.
محمدرضا شجریان (زادهٔ اول مهر ۱۳۱۹ در مشهد) موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و خوشنویس ایران زمین و نامزد ۲ جایزه گرمی بود که توسط سایت انجمن آسیا به‌عنوان پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی معرفی شد. همچنین روزنامهٔ ونکوورسان او را یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی در سال ۲۰۱۰ و یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرده‌ بود.

شجریان در طول فعالیت هنری خود موفق به تولید حدود ۶۰ آلبوم موسیقی، خوانندگی در تیتراژ فیلم‌هایی چون دلشدگان، ابجد و زمستان، و اجرای بیش از ده‌ها کنسرت داخلی و بین المللی شد.

محمدرضا شجریان پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان در هفدهم ماه مهر دارفانی را وادع گفت و در جوار آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی به خاک سپرده شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *