سپتامبر 29, 2022
گفت‌وگوی تلفنی پمپئو با نماینده طالبان

گفت‌وگوی تلفنی پمپئو با نماینده طالبان

[ad_1]

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا سه‌شنبه در پیامی توییتری نوشت که روز گذشته در تماسی تلفنی با «ملا عبدالغنی برادر» رییس دفتر سیاسی و مذاکره‌کننده ارشد طالبان گفت‌وگو کرده و خواستار پایبندی این گروه به تعهدات خود در توافق آتش‌بس با واشنگتن شده که به گفته پمپئو شامل خودداری از حمله به آمریکایی‌ها نیز هست.

پیشتر صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در نشست خبری به آزادی نزدیک به چهار هزار زندانی طالبان اشاره کرد و افزود: احتمال آنکه مذاکرات میان افغانی در ماه جولای (تیر) برگزار شود، وجود دارد و دولت افغانستان نیز امیدوار است که این مذاکرات هرچه زودتر شروع شود.

صدیقی همچنین یادآورشد که حکومت با آزادی نزدیک به چهار هزار زندانی طالبان، بزرگ‌ترین گام را برای شروع مذاکرات و کاهش خشونت برداشته است.

وی تاکید کرد: گروه طالبان باید براساس توافق‌نامه صلح خشونت‌ها را کاهش می داد، اما برعکس خشونت‌ها را افزایش داده است.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت: تمام آمادگی‌ها برای مذاکرات میان افغانی صورت گرفته ، اما گروه طالبان تاکنون هیچ گونه اقدامی را برای شروع مذاکرات صلح انجام نداده است.

وی افزایش خشونت‌ها را مایوس‌کننده خواند و از گروه طالبان خواست که مردم افغانستان و جامعه جهانی را برای تامین صلح ناامید نکند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که دولت به تامین صلح در کشور متعهد است و در راستای صلح گام‌های بلندی را برداشته است.

صدیقی افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان را مایه‌ نگرانی مردم عنوان کرد و ادامه داد: تداوم خشونت‌ها فضای اعتماد برای آغاز گفت‌وگوهای صلح را خدشه‌دار خواهد کرد.

به گفته صدیقی، هیات مذاکره کننده دولت برای آغاز مذاکرات صلح آماده است و هیچ‌گونه‌ ممانعتی برای شروع مذاکرات صلح از سوی دولت وجود ندارد.

براساس توافق‌نامه صلح که بین آمریکا و گروه طالبان در دهم اسفند گذشته امضا شد، پنج هزار زندانی طالبان با یک هزار زندانی وابسته به حکومت افغانستان مبادله می شوند.

طالبان تاکنون از آزادی حدود ۶۰۰ زندانی وابسته به دولت خبر داده‌ است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.