آگوست 9, 2022
۲ خبر از شهرستان مهریز

۲ خبر از شهرستان مهریز

[ad_1]

معاون تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی مهریز گفت: برداشت محصول انجیر به خاطر شرایط مناسب آب و هوایی در سال‌جاری ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این شهرستان افزایش یافت.

احمد باقری پناه روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کار برداشت این محصول در سطح ۶۰ هکتار از باغ های منطقه از اواخر تیرماه آغاز شده است و تا پایان شهریور ماه جاری ادامه دارد.

وی مهمترین ارقام انجیر تولیدی منطقه را شامل فلفلی، سبز، تفتی، محلاتی، عمادی و سیاه ذکر کرد که از هر هکتار به طور متوسط سه تن محصول برداشت و روانه بازار می‌شود.

این مسوول خاطرنشان کرد: حدود ۷۰۰  خانوار در کاشت، داشت و برداشت محصول فعالیت دارند و بیش از ۶۰ درصد تولید آن برای فروش به مرکز استان و برخی شهرهای استان های همجوار ارسال می‌شود.

باقری پناه اهم مشکلات باغداران انجیر را  سرمازدگی، بالا بودن هزینه برداشت، خشکسالی و بروز آفات در برخی سال‌ها ذکر کرد .

حدود نیمی از ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی مهریز را باغ‌ها تشکیل می‌دهد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد .

 مهریز

با حضور امام جمعه، فرماندار و جمعی از مسوولان محلی دوشنبه شب مدیران ۲ شرکت تعاونی فعال و برتر حمل و نقل کامیونداران و ریخته‌گری فولاد  مهریز معرفی و تجلیل شدند.

به گزارش ایرنا، این آیین به مناسبت بزرگداشت هفته تعاون( ۱۳ تا ۱۹ شهریورماه)   در راستای شناسایی، معرفی و تجلیل از فعالان عرصه تولید و اشتغال شهرستان برگزار شد.

امام جمعه مهریز گفت: تعاونی‌ها در اقتصاد کلان کشور و تولید و اشتغال به خصوص در سال جهش تولید نقش اصلی را بر عهده دارد و باید نسبت به تقویت آنها  اقدام مناسب به عمل آید .

حجت‌الاسلام عبدالرضا محی‌الدینی افزود: ایجاد زمینه برای تولید و اشتغال مناسب تعاونی‌ها جزو وظایف مسوولان است و واگذاری امور به بخش‌خصوصی می‌تواند موجب شکست تحریم‌های ظالمانه استکبار علیه ایران باشد.

همچنین فرماندار مهریز با گرامیداشت هفته تعاون و قدردانی از تلاش فعالان این بخش، تلاش بیشتر در راستای توسعه فعالیت آنها در سال جهش تولید را خواستار شد.

رضا زارع زاده مهریزی افزود: استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها و اجرای سیاست‌های حمایتی برای تقویت توان این بخش می‌تواند نتایج مثبت بسیاری برای اشتغالزایی داشته است .

هم اکنون یک‌هزار و ۱۶۲ کارگاه کوچک و بزرگ با حضور ۹ هزار و ۷۴۶ نفر در شهرستان فعال است .

همچنین در شهرک‌های صنعتی مهریز شامل شهید چمران ، ۱۹۶ هکتاری ، هرفته ، ناحیه صنعتی بهادران و شهرک سنگ و یزد مهر افزون بر چهار هزار نفر اشتغال دارند.

با توجه به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی سهم ۲۵ درصد برای تعاونی‌ها در اقتصاد ایران در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.

مطابق قانون اساسی فعالیت اقتصادی ایران متشکل از بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاونی است که در حال حاضر بیشترین (حدود ۷۵ درصد) فعالیت در اختیار بخش دولتی است و سهم بخش تعاون در برنامه توسعه ششم باید به ۲۵ درصد برسد که سهم کنونی با این عدد تا حدود زیادی فاصله زیاد دارد.

مرکز این شهرستان  ۵۵ هزار نفری در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.