دسامبر 2, 2022
۳۰ واحد صنعتی راکد بخش کشاورزی استان اردبیل فعال شد

۳۰ واحد صنعتی راکد بخش کشاورزی استان اردبیل فعال شد

[ad_1]

خلیل نیکشاد روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به هدف گذاری احیای ۶۵ طرح راکد بخش کشاورزی استان اردبیل در سال جاری افزود: تولید در برخی از واحدهای فعال‌سازی شده امسال به مدت بیش از ۱۰ سال متوقف شده بود.

وی پیگیری مشکلات ۳۵ واحد مشکل دار و راکد شناسایی شده بخش کشاورزی را جزو اولویت‌های کاری امسال سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ذکر و بیان کرد: با ارائه تسهیلات بانکی، سرمایه در گردش، رفع موانع تولید و نیز صدور مجوزهای لازم، رونق را به بخش صنایع کشاورزی استان بر می‌گردانیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین از اختصاص ۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای مکانیزاسیون کشاورزی استان در سال جاری خبر داد و گفت: در چهار ماه نخست امسال بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال از این تسهیلات جذب شده است.

وی اظهار کرد: این تسهیلات برای تجهیز و نوسازی ماشین آلات و ادوات کشاورزی در کلیه زیر بخش‌های کشاورزی از جمله زراعت، باغبانی، تاسیسات دامداری، مرغداری، شیلات، منابع طبیعی و گیاهان دارویی پرداخت می‌شود.

نیکشاد اضافه کرد: پس از جذب مابقی سهم تعیین شده تسهیلات از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای مکانیزاسیون کشاورزی استان اردبیل، این استان می تواند ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات شناور را نیز جذب کند که تا آخر سال این هدف محقق خواهد شد.

وی ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان اردبیل را ۱.۸۸ درصد و بالاتر از میانگین کشوری اعلام و بیان کرد: استان اردبیل در جذب تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی ۲ سال پیاپی رتبه نخست کشور را کسب کرده است.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می‌شود که ۴۵ هزار هکتار آن باغ، ۲۲۵ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

محصول گندم با حدود ۳۰۵ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

اردبیل در تولید بسیاری از ارقام و محصولات کشاورزی از جمله رتبه اول تولید عدس، رتبه اول تولید کلزا، رتبه دوم تولید سیب زمینی، رتبه سوم تولید عسل، رتبه پنجم تولید چغندر قند، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.

این استان همچنین قطب تولید بذور محسوب می شود به طوری که در تولید بذر چغندر قند، سیب زمینی، گندم، ذرت، سورگوم و عدس در جایگاه اول تا سوم قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *