آگوست 7, 2022
۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای رونق صنایع دستی شاهرود پرداخت شد

۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای رونق صنایع دستی شاهرود پرداخت شد

[ad_1]

مهدی جمال پنجشنبه شب در آیین گرامیداشت هفته صنایع دستی که در اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود برگزار شد، صنایع دستی را نمونه بارز اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: این حوزه همان اقتصاد درون‌ زای مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و در زمان شیوع کرونا در حالی که بسیاری از کسب و کارها زیان دیدند هیچ کدام از کارگاه های تولید صنایع دستی با تعدیل نیرو رو به رو نشدند.
وی با اشاره به پرداخت تسهیلات ۱۲۰ و ۱۶۰ میلیون ریالی با کارمزد ۱۲ درصد به صنعتگران برای جبران بخشی از خسارت های کرونا، تصریح کرد: شهرستان شاهرود دارای ظرفیت های فراوانی در بخش گردشگری و صنایع دستی است اما صنعتگران هنوز راه نرفته بسیاری در زمینه تبلیغات و بازاریابی دارند.
جمال با تأکید اهمیت بازاریابی به نسبت تولید، یادآور شد: سال گذشته نمایشگاه و فروشگاه دائمی صنایع دستی در شاهرود افتتاح شد و همه زیرساخت ها برای تشویق هنرمندان این حوزه به منظور ارائه محصولات آنها فراهم است.
وی به افتتاح ۲ فروشگاه خصوصی صنایع دستی در شهرستان شاهرود نیز اشاره کرد و افزود: علاوه بر این تلاش می شود با حمایت دولت بخشی از مواد خام صنعتگران برای حمایت بیشتر از آنان فراهم شود.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با اشاره به سرعت بخشیدن به صدور و تمدید بیش از ۴۰۰ پروانه فعالیت کارگاهی تولیدی و مشاغل خانگی در زمان شیوع کرونا، یادآور شد: پارسال بیش از ۱۰۰ نفر در دوره های آموزشی کوتاه مدت شرکت کردند و امسال تلاش می شود این تعداد تا ۳۰ درصد سال قبل افزایش یابد.
جمال به دیگر برنامه های این اداره کل برای رونق گردشگری در شهرستان شاهرود هم اشاره کرد و گفت: ثبت ملی کلاته خیج به عنوان شهر دست بافته های سنتی، ثبت ملی ابرسیج به عنوان روستای نمدمالی و توسعه جاجیم بافی در شهر مجن در دستور کار قرار دارد.
وی اضافه کرد: با همکاری اداره کل راه آهن شمال شرق (۱) در آینده قطار گردشگری تهران-شاهرود نیز برای معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان شاهرود راه اندازی می شود.
فرماندار شاهرود نیز در این نشست  با بیان اینکه برخی از حوزه ها همچون صنایع دستی و گردشگری نیازمند صرف وقت و اهمیت بیشتری است، ابراز کرد: شهرستان شاهرود با دارا بودن یکهزار و ۷۰۰ هنرمند صنعتگر و ثروت های  فراوان طبیعی و خدادادی در حوزه گردشگری دارای ظرفیت بسیاری برای رونق اقتصادی در این بخش است.
نادر فخری پرداختن به صنایع دستی، گردشگری، معدن و کشاورزی را از اولویت های شهرستان برشمرد و افزود: راه برون رفت شاهرود از بیکاری و ایجاد اشتغال در شهرستان در این بخش ها است که تلاش مضاعفی را نیاز دارد.
وی یکی از مشکلات شهرستان را نیز معرفی نشدن جاذبه های گردشگری و صنایع دستی آن عنوان کرد و گفت: باید اصحاب رسانه و فعالان مجازی با همدلی برای معرفی سرمایه های شاهرود به هموطنان بیشتر از گذشته همکاری کنند.
معاون استاندار سمنان با تأکید بر ضرورت توجه به بازاریابی و فروش صنایع دستی، یادآور شد: راه اندازی نمایشگاه های دائمی و تبلیغات می توان فضای بیشتری برای فروش این محصولات ایجاد کرد.
فخری به لزوم تداوم و ارتقاء آموزش در این بخش نیز اشاره کرد و گفت: راه اندازی آموزشگاه های خصوصی، ایجاد مشوق و ترغیب مردم به شرکت در دوره های آموزشی در دست یابی به این هدف تأثیرگذار است.

شهرستان شاهرود در زمینه‌های مختلف گردشگری از جمله گردشگری عرفانی و طبیعی از قابلیت‌های ویژه ای برخوردار است. این شهرستان بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی در فهرست میراث ملی کشور دارد که از این تعداد، ۶۴ اثر مربوط به بناها و محوطه های تاریخی، ۷۳ تپه تاریخی و ۱۳ اثر معنوی است.

شهرستان شاهرود ۲۲۰ هزار جمعیت و ۵۳ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.