آگوست 7, 2022
۹۰۰ میلیون ریال به احیای صنایع ‌دستی زاوه تخصیص یافت

۹۰۰ میلیون ریال به احیای صنایع ‌دستی زاوه تخصیص یافت

[ad_1]

علی محمدی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ۱۰۰ هنرمند شهرستان زاوه در بیش از هشت رشته شامل نمدمالی، فرت بافی، ساخت سازهای سنتی، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، آهنگری سنتی، گلیم‌بافی، چاقوسازی سنتی و ابریشم‌بافی فعال هستند.

وی با بیان اینکه تمام هنرمندان زاوه دارای شناسنامه و گواهینامه هستند افزود: آموزش، تولید و عرضه صنایع‌ دستی از جمله رویکردهای اصلی در این زمینه است و در هم اکنون ۶۰ کارگاه صنایع‌دستی به صورت خانگی و ۴۰ کارگاه به صورت گروهی در این شهرستان فعال است.

رییس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهرستان‌های تربت‌حیدریه و زاوه ادامه داد: با هدف حمایت از هنرمندان، از طریق تسهیلاتی که تاکنون در این زمینه پرداخت شده، اشتغال مطلوبی به ویژه در مناطق روستایی زاوه ایجاد شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه نخستین خانه صنایع‌ دستی‌ این شهرستان افتتاح شد، در آینده نزدیک شاهد احیای بسیاری از رشته‌های منسوخ شده صنایع دستی در این منطقه خواهیم بود.

محمدی افزود: پارسال چهار میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان زاوه پرداخت شد و در سال جاری نیز یکی از اولویت‌های اصلی پرداخت تسهیلات به این هنرمندان است.

وی توسعه ظرفیت‌های گردشگری، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، ساماندهی و تغییر کاربری مناسب بناهای تاریخی شاخص و کاوش‌های باستان‌شناسی را از جمله اولویت‌های امسال عنوان کرد و ادامه داد: از تمام ظرفیت‌ها و امکانات برای توسعه صنعت گردشگری به شکل مطلوب استفاده می‌شود.

بیش از ۴۵۰ اثر تاریخی، طبیعی، محوطه و تپه تاریخی در شهرستان‌های تربت‌حیدریه و زاوه شناسایی شده که ۷۰ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری و شهرستان ۷۲ هزار نفری زاوه در ۱۷۴ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارند. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.