سپتامبر 25, 2022
۹ هزار بیمار بهبود یافته کووید-۱۹ در کشور پلاسمای خون اهدا کردند

۹ هزار بیمار بهبود یافته کووید-۱۹ در کشور پلاسمای خون اهدا کردند

[ad_1]

به گزارش ایرنا ، پیمان عشقی روز سه شنبه در جمع کارکنان اداره کل انتقال خون مازندران در ساری استقبال بیماران کرونایی بهبود یافته برای اهدای پلاسمای خون را کم ارزیابی کرد و افزود : آماری که تاکنون مراجعه داشته اند ، کمتر از سه درصد بهبودیافتگان بیماری کووید-۱۹ را شامل می شود.

وی گفت : توقع ما این است که دستکم ۱۰ درصد از بهبود یافتگان برای اهدای پلاسمای خونشان مراجعه کنند که برابر آمارهای رسمی باید تاکنون ۴۰ هزار نفر مراجعه می کردند.

عشقی افزود : درخواست ما از بهبودیافتگان بیماری کووید-۱۹ این است که نسبت به اهدای پلاسمای خونشان به عنوان شکرانه سلامت با هدف نجات بیماران مبتلا به کرونا اقدام کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با این وصف حضور و اهدای پلاسمای خون بهبود یافتگان بیماری کووید- ۱۹ در ایران را حتی در همین وضعیت هم در مقایسه با دیگر کشورهای جهان خوب ارزیابی کرد.

پلاسما بخش زردابه خون است که ۵۵ درصد خون را تشکیل می‌دهد و اهدای آن امری معمول و شناخته شده در جهان است و هیچگونه تاثیری در افت میزان خون اهداکنندگان نخواهد داشت.

بررسی ها و آزمایشات نشان داده است که پلاسمای خون بیماران بهبود یافته کووید- ۱۹  تا ۶۰ درصد در بهبود این بیماری موثر است.

عشقی با بیان یان که هنوز درمان مشخصی برای بیماری کووید-۱۹ در جهان پیدا نشده است ،گفت : در حال حاضر پلاسما یک داروی موثر برای درمان بیماران مبتلا به این بیماری محسوب می شود.

وی توضیح داد : اگر پلاسما از بهبود یافتگان گرفته و بدرستی و بموقع یعنی در سه روز اول بستری بیمار مصرف شود ، اثر پلاسما واقعا خودش را نشان می دهد و ارزشمند است. 

کاهش ۱۰ تا ۱۲ اهدا و ذخایر خونی  

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران همچنین از کاهش اهداء و ذخایر خونی به عنوان یکی از تبعات جهانی شیوع کرونا یاد کرد و گفت : در حالی که میزان کاهش اهدای خون در بیشتر کشورها حدود ۷۰ درصد و میزان کاهش ذخایر خونی آنها ۳۵ درصد بود ، ما در ایران کاهش ۱۰ تا ۱۲ درصدی کاهش میزان اهدا و ذخایر خونی را شاهد هستیم .

وی افزود : بسیاری از کشورهای دنیا حتی کشورهای پیشرفته برای جبران کاهش اهدا خون و ذخایر خونی سطح برخی از استاندارد های لازم خونی را نیز کاهش دادند ، اما سازمان انتقال خون ایران هرگز دست به چنین کاری نزده است و بدون کمترین معافیت و یا محدودیت ها ، همه استاندارد های فنی و سلامت خون را در مراحل مختلف از خونگیری گرفته تا فرآوری و مصرف رعایت می کند.

عشقی توجه به اهداء خون بانوان در کشور را از اولویت های برنامه های سازمان انتقال خون دانست و اظهار داشت : طرح هر خانم خانه دار یک بانک خون در کشور را با جدیت دنبال می کنیم .

مدیر عامل سازمان انتقال خون همچنین بر ضرورت توجه به اهمیت مصرف صحیح خون در مراکز درمانی و بیمارستانی تاکید کرد و گفت : سازمان انتقال خون به هیچ عنوان کم کاری را در ارائه گزارش وضعیت مصرف و یا نواقص احتمالی خون از سوی مراکز درمانی و بیمارستانی نمی پذیرد.

وی افزود : علاوه بر این که تامین خون با هزینه گزاف فرآوری و آماده مصرف می شود ، این ماده از شیره جان اهدا کنندگان کشیده می شود و به همین دلیل سازمان انتقال خون همواره این کار انسان دوستانه را در همه مراحل رصد می کند و اجازه نمی دهد ضایعات خون اهدایی به وجود بیاید.

عشقی گفت : طبق قوانین همه مراکز درمانی و بیمارستانی باید بانک خون داشته باشند و همه مراحل مصرف خونی را باید رصد کنند و به مراکز انتقال خون استان ها گزارش بدهند ضمن این که هیچ تخت بیمارستانی در کشور بدون پشتوانه تامین خون راه اندازی نمی شود و این نشانه اهمیت صحیح مصرف خون در کشور است. 

وی  از مازندران به عنوان دومین استان برتر کشور در اهدا خون نام برد و اظهار داشت : علاوه بر این که سلامت و کیفیت خون مازندرانی ها به مراتب بهتر از دیگر نقاط کشور است ، این استان به دلیل وجود بیماران خاص بویژه تالاسمی ها ، دیالیزی ها و وجود چندین بیمارستان قلب باز همواره بالاترین  مصرف کننده خون کشور نیز محسوب می شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.