آگوست 14, 2022

Kabaka Mutesa Mukabya: اوگاندا را قدرتمند و مرگبار روشن دیپلماتیک و معروف پادشاه

[ad_1]

Buganda مشهور ترین جنگجو-پادشاهان Ssuuna (سونا/ Suuna) که هنری مورتون استنلی نسبت به شاکا از Zulu (آسمان) قبیله خواهد تسلیم به ابله کوچک در سال 1856. درست قبل از مرگ او با هم به نام دولت پادشاهی را سه ارثی ارشد ستاد و نخست وزیر و دستور داد که پسر ارشد او Kajumba نصب شود به عنوان جانشین او که لحظه ای آمد. به “امپراتور” Ssuuna شدت مورد علاقه Kajumba او تشبیه به خود گمان که او را مناسب و قدرتمند برای حفظ اعتبار و برتری Buganda. Kajumba ظاهرا سر و گردن بالاتر از برادران خود او در جوانی و خشونت. اما, آن است که چنین لجباز گرایش های ساخته شده است که Kajumba تا حد زیادی محبوب با Buganda رهبران سلطنتی و مردم محلی است.

“Kajumba… سونا مورد علاقه… جنگ-محبت پدر در بستر مرگ اشاره کرد و… با غرور و افتخار خود را به ستاد قهرمانانه کیفیت از شاهزاده یادآوری… چگونه هنگامی که یک..پسر او کشته یک بوفالو با یک باشگاه و یک فیل با یک… نیزه و مطمئن باشید آنها را با آخرین نفس که Kajumba را تبدیل به مشهور تر یا شیر مانند [Kabaka] Kimera یا مشهور [Kabaka] Nakivingi” (استنلی 1878: 295).

پس از مرگ پدرش Kajumba خود را برداشت سنگین نیزه و سپر خود را اعلام Kabaka Ssuuna انتخاب و جانشین و اعلام کرد که مصمم به حمایت پدرش عزت به مرگ است. این ستاد به منظور و Kajumba مورد حمله قرار گرفت و به شدت محدود. “خفیف-سخن بزرگ-eyed” شاهزاده Mtesa (Muteesa/ Mutesa) یک جایگزین پادشاهی چشم انداز در نظر گرفته بسیار کمتر خشونت آمیز و بسیار آسان تر برای مقابله با از Kajumba شد و به جای آن نصب شده به عنوان پادشاه جدید است.

اما به زودی پس از کفن و دفن مراسم به افتخار اواخر Ssuuna نرم-صحبت Mutesa را نشان می دهد خود را به عنوان ظالم قدرت وسواس قصاب و disciplinarian هر چند خود خشونت خواهد فروکش طول سال سلطنت خود را. او زده و وحشت در جامعه به دست آورده و به نام مستعار “Mukaabya,” (Mukabya) که ترجمه را به “کسی که باعث گریه” و که در آن او بود prevalently نامیده می شود.

“او را هیچ موضوع… او یادآوری… او بدهکار خود حاکمیت به او. با توجه به پدرش سفارشی او butchered همه کسانی که به… جرم و… شیر در جنگ Namujulirwa نیز… Katikiro (یا نخست وزیر) ، سر بریده… در شور و شوق او را نیزه خود… عجله به حرم… نیزه خود زنان تا تشنگی خود را به خون شد slaked… Mtesa بود از این خلق و خوی زمانی که Speke او را دیدم… ادامه داد… تا… تبدیل شده… عرب Muley بن سلیم به سوزان مسلمان. پس از این… شد… انسانی ممتنع از… قوی بومی آبجو استفاده می شود که خود را به آتش و خون… کنار گذاشته… خون ریختن سفارشی از پدران خود” (استنلی 1878: 296).

هر چند او یک معامله گر Muley شد به عنوان یک مسلمان مؤمن و ایمان. Mutesa خواهد با هر دو دین اسلام و مسیحیت او را دیدم ironies و درگیری های خارجی در ادیان و او هرگز واقعا آنها را در زمان به طور جدی. اما او یادگیری عربی و او را در طول تدبر و بحث بسیاری از مسائل فلسفی.

این Buganda سیستم حکومت بود منحصر به فرد و پیچیده سیستم کنترل و توازن است که مدنی و ارثی رهبران که تلاش برای اطمینان حاصل شود که هیچ گروهی به افراط رفت و یا تبدیل به بیش از حد قدرتمند است. پادشاه ازدواج از تمام قبیله در Buganda به عنوان یک ژست حفظ روابط خانوادگی با تمام Baganda. بر خلاف عقل متعارف پادشاه نداشت مطلق قدرت بود اما از نزدیک تحت نظارت و توصیه ارشد ستاد و نخست وزیر. پادشاه ندارد نهایی می گویند چه کسی می تواند جانشین او. یک شاهزاده بود که بسیار جوان بود و معمولا انتخاب می شود جانشین کسی که به احتمال زیاد بیشتر به راحتی تولیدات و سازگار به عنوان او بزرگ شده و توسعه یافته به سیستم از سنت. اما اگر پادشاه می تواند به عنوان بیشتر از یک تشریفاتی شکل او هنوز هم قادر به جلب نیروهای خود را برای خلاص شدن از نماز بزرگان و بالعکس. سنت کشتن شاهزادگان در طول نصب و راه اندازی یک پادشاه جدید به نظر می رسد در Buganda برای قرن ها و طراحی شده برای به حداقل رساندن سلطنتی شورش و درگیری برای قدرت.

با وجود Mutesa اولیه بی رحمی که منعکس تاریخی سلطنتی شیوه طراحی شده برای دقیق نهایت رعایت و احترام به او Mutesa را تبدیل به مشهور خود را برای روشنگری خود را در دیپلماسی و برای استقبال از ادیان توحیدی و توسعه نوآورانه در پادشاهی خود را. نیروهای خارجی سریع نفوذ دولت پادشاهی و Mutesa به چالش کشیده شد به مقابله با سنت گرایی با نیروهای استعمار جدید سلاح و مهمات و تغییر مرزهای پادشاهی خود برده داری و تجارت برده در میان هزاران مسائل دیگر در طول سه دهه در قدرت است. نظم کهن بود که به سرعت در حال تغییر نیروهای انقلاب صنعتی و تقلا برای آفریقا آمده بودند به پادشاهی قدرتمند ترین کشور در آفریقا دریاچه های بزرگ منطقه است.

Kabaka Mutesa Mukaabya درگذشت در اکتبر 9 سال 1884 (10th, با توجه به برخی از منابع) و Buganda شورای برداشت پسرش شاهزاده Mwanga Mukasa Basammula به پادشاه جدید است. اتفاقا اوگاندا رسما به دست آورد سیاسی استقلال از انگلستان در اکتبر 9, 1962.

با این نسخهها کار ذکر شده

استنلی, Henry M. طریق قاره تاریک. Vol.1. هارپر و پسران: نیویورک, 1878.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.